Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2022 16:31 (Üye) Soru : Merhaba, mükellefimiz seyahat acenteliği faaliyeti ile uğraşmaktadır. Otel veya havayolu şirketleri bize fatura kesmektedir ve biz de müşterilerimize üzerine komisyon ekleyip fatura kesmekteyiz. Havayolu firmalarının faturalarında alan vergisi bulunmakta ve biz de müşterimize faturayı keserken diğer kalemlerle birlikte alan vergisini de ''alan vergisi yansıtılması'' olarak göstermekteyiz. yaptığımız işlem doğru mudur ? Ayrıca alan vergisi muhasebe kaydı 602 olarak kullanmaktayız ve kdv beyannamesinin istisna bölümünde ''deniz ve hava taşıma araçları için liman ve hava meydanlarında yapılan hizmetler'' olarak göstermekteyiz. İşlemler doğru mudur İyi çalışmalar

Cevap : Alan vergisi "vergi" değildir. Bilet ile beraber tahsil edilen bir harcamadır. Yaptığınız işlem doğrudur.Alan vergisi KDV nin konusuna girmez. 649 hesaba yazılır. KDV beyananmesinde yer almaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.