Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.09.2022 14:20 (Üye) Soru : Az önce bir soru sormuştum o sorunun cevabı tam olarak beni tatmin etmedi. (Mükellefim yurt dışında faaliyette bulunduğu müşterisine ürünlerini tnt ve fedex gibi kargo- nakliye şirketleri ile göndermektedir. Bu satışlara ilişkin Gçb ve Etgb çıkmamaktadır. Firmamız bu satışların faturasını yurt dışına düzenlendiği için Faturalarda Kdv bulundurmyor. Biz bu satış faturasını işleme alırken Kdv 'yi faturaya dahil ederek bildirip satışımızı Kdv beyanında bildirmeli miyiz, yoksa sadece Geçici Vergide bildirsek yeterli olur mu?) sorum buydu siz ise cevap olarak; Yurt dışına yapılan satışlar için Faturalarda KDV hesaplanmaz. İhracat istisnası uygulanır. yazdınız. Kafama takılan soru şu. Gçb ve Etgb düzenlenmeyen bu satışta yine de İhracat istisnası mı uygulanır ?

Cevap : Gçb ve Etgb düzenlenmeyen bu satışta yine de İhracat istisnası uygulanır. (ispat; Fatutra ve kargo belgesi ) Ancak; GÇB olmadığı için KDV iadesi alamaz.Bu bizim yorumumuzdur resmi ve bağlayıcı görüş değildir. Resmi görüş için Özelge almanız gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.