Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.09.2022 14:31 (Üye) Soru : Merhaba, bir firmamızda çalışan personelden tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdım.Vergi indiriminden faydalanmak istiyorum talebi geldi.Kendisi ,eş ve çocukları için düzenlenen poliçeyi ve ödeme mk.ibraz etti.Diğer personellerden de bunun üzerine aynı şekilde talepler geldi. 1)İşçinin bodrosuna sağlık sig.na ait gv.indirimini yansıtabilir miyiz?Ayrıca gelire bağlı bir kazancı olup olmadığını gelir vergisi beyannamesinde tekrar indirim konusu yapıp yapmıyacağını bilmemiz mümkün değil. Belki 3-5 ay çalışıp çıkacak ve ertesi yıl beyana tabi Gelir Vergisi bey. verecek. 2)Eğer faydalandırabiliyorsak , poliçe ödemeleri tarihini dikkate almamız gerekecek, aynı yıl içinde daha önce peşin ödeme yaptıysa ve ödeme yaptığı ay geçmişse herhangi bir ayın bodrosuna yansıtabilir miyiz.? 3)Eş ve çocuklarına ait poliçeler için diğer eşin de faydalanıp faydalanmadığını bilmiyoruz? Bununla ilgili ne yapabiliriz. İşveren genel bir politika olarak bu indirimleri gösteremeyeceğini belirtebilir mi? Zaten personeller ile net maaşlı olarak sözleşme yapılıyor.

Cevap : 1-2-Çalışanların kendileri,eşleri ve çocukları için her ay ödedikleri özel sağlık sigorta primlerini GVK 63. maddedeki koşul ve oranca aylık GV matrahından indirilir. Tamamı ödenmiş ise çalışılan aya göre bölünerek hesaplanır. 3-İşverenin böyle bir tercih yapması söz konusu olmaz.sigorta primi Bordrodan indirilecektir. Ücret ödemeleri net üzerinden değil Brüt üzerinden hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.