Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.09.2022 17:28 (Üye) Soru : Merhabalar Vize hizmeti veren mükellef, müşterilerinden vize harcını alıp ilgili konsolosluğa yatırmaktadır. Müşterisi faturada vize harcınında olmasını talep etmektedir. Dolayısıyla mükellef fatura keserken 351-KDV istisna kodunu seçip vize harcını KDV siz düzenleyip sadece yapmış olduğu hizmete KDV uygulamaktadır. Bu hususta 1. Fatura kesimi nasıl olmadır. 2. Eğer 351 kod doğru ise KDV beyannamesinde nerede gösterilecek. Ve sınıf değişikliği haddini etkiler mi ? 3. Muhasebe kaydı nasıl olmalıdır. teşekkür ederim.

Cevap : Vize için ödenen harç zaten bir çeşit vergidir. KDV konusuna girmez KDV hesaplanmaz. İstisna kavramı içinde yer almaz. Faturada ayrıca gösterilmez. Fatura sadece hizmet için düzenlenir.% 18KDV hesaplanır Hizmet bedeli 600 hesaba gelir yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.