Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.09.2022 11:47 (Üye) Soru : Merhaba özel sektörde çalışan engelli babanın vergi indirimi uygulanmaktadır.2 sorum mevcut 1-%70 ve üzeri oranda engeli olan çocuğuyla ilgili ek bir vergi indirimi alabilir mi? 2-%70 ve üzeri oranda engelli olan çocuğu işe ilgili mazeret izni kullanabilir mi?

Cevap : İşçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar ücretli izin verilir. Ücret geliri elde edenlerin bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunması halinde, bu kişiler dolayısıyla engellilik indiriminden faydalanması mümkün bulunmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.