Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.09.2022 09:57 (Üye) Soru : Merhaba. İyi çalışmalar diliyorum. Bir mükellefimiz serbest meslek mükellefiyeti olup seslendirme yapmaktadır. Rus bir şirketin daha önce türkiyede bi ofisi bulunmaktaymış ve 3 sene önce bir sözleşme yapılmış. Mükellefin sesi bi yol tarifi uygulamasında kullanılıyormuş. Sözleşmenin süresi bitmiş ve yenilenecek. Yenileme bedeli olarak mükelllefe banka kanalı ile dövizli ödeme yapılacak. Kesilecek makbuz kdv ve stopaj bakımından nasıl kesilmelidir. Mükellef kaydı burda yapmış fakat rus şirket bu uygulamayı dünyanın heryerinde kullanmaktadır. Rusya ile çifte vergilendirme durumu değerlendirilmelimi? Ayrıca son iki yıldır türkiyede irtibat bürosu vs bulunmamakta ve türkiyede bir gelir elde etmemektedir.Bu ses kaydının dünyanın heryerinde kullanılması açısından hizmet ihracına girip kdv siz makbuz kesilmesi uygun gibi geldi fakat stopaj için yorumunuz rica olunur.

Cevap : Yabancı şirketin Türkiyede büroso veya şubesi yok ise düzenlenecek .Hizmetten yararlanma Türkiyedede olması halinde Makbuzda % 18 KDV hesdaplanır. Hizmetten yararlanma Yurt dışında olması halişnde KGV hesaplanmaz. Diğer taraftan her iki hizmet içinde GV stopajı yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.