Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.09.2022 09:18 (Üye) Soru : Merhaba,merkez adresi Bağcılar'da olan bir ltd firmamız Beylikdüzüne taşındı. Adres değişikliği karar tarihi 12.09.2022 tescile verildi ancak henüz sonuçlanmadı. Bu durumda Sgk ya bildirim işlemleri kaç gün içinde ve hangi tarihten itibaren yapılmalıdır ( karar tarihinden mi tescil tarihinden itibaren mi ? ) yapılacak işlemler online mı kuruma giderek mi yapılacaktır. İlk defa yapacağım yardıımcı olursanız çok sevinirim. iyi çalışmalar..

Cevap : şveren yeni iş yeri adresini SGK’ye 10 gün içinde bildirmelidir. Bildirimi en geç, sigortalı çalışan işe alındığı gün yapmak zorundadır. İlk bildirim sonrası yeniden bu iletişim ve adres bilgilerinde değişiklik olması durumunda yeniden adres değişikliği bildirimi yapılmalıdır. SGK adres değişiklikleri arasında yer alan şehir içi ve şehir dışı adres değişiklikleri için hazırlanması gereken bir adet dilekçe bulunur. Ancak e-SGK sistemi ile de SGK’ye gitmeye gerek olmaksızın başvuru yapılması mümkündür. E-SGK sisteminden adres değişikliği bildirimi giriş ekranında sizden istenen bilgiler şunlardır: Kullanıcı adı Şifre İşyeri şifresi Güvenlik kodu bilgilerini karşınızdaki ekrana yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz. İşyerinin aynı il içinde başka bir ünitenin görev bölgesine nakledilmesi hâlinde işyeri bildirgesi verilmeyecektir. Nakil tarihini takip eden 10 gün içinde durum, işverence eski ve yeni üniteye bir yazı ile bildirilecek, yapılan yazılı bildirim üzerine yeni işyeri dosyası tescil edilecektir. Yeni ünite, nakil bilgilerine dayanarak işverene işyeri sicil numarasını bildirecek, eski ünitede bulunan işyeri dosyasındaki tescile esas bilgi ve belgelerin birer örneği yeni ünitedeki dosyasına konulacaktır. İşyerinin başka bir ünitenin görev alanına giren adrese nakledilmesi halinde, durum yeni ünite tarafından bildirimin kendisine yapıldığı tarihten itibaren onbeş gün içinde eski işyeri dosyasının bulunduğu üniteye yazılı olarak bildirilecek ve yapılan bildirim üzerine eski işyeri dosyası Kanun kapsamından çıkartılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.