Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.09.2022 09:24 (Üye) Soru : Günaydın Kıymetli Üstad, Merkezi Almanya’da bulunan şirketin Türkiye’ye yüksek lisans için göndereceği personeli 3 yıl boyunca işlerini ayın 3 haftası Tütkiye’de uzaktan, 1 hafta da Almanya’ya ya giderek takip edecektir. Şirketin Türkiye’de herhangi bir birimi bulunmadığı gibi şirket Türkiye’de irtibat ofisi, şube v.b. bir yer açmayı da düşünmemektedir. Kişi Alman vatandaşı olup, Almanya’da sigortalıdır ve maaşı da Almanya’da ki banka hesabına yatacaktır. - Bu kişinin Türkiye’ye vergisel yönden bir bildirimde bulunması gerekir mi ? - Oturma izninden hariç, ayrıca çalışma izni alması sizce zaruri midir ? Kıymetli görüşlerinizi rica ederiz.

Cevap : Kişinin eğitim için ülkemizde bulunması ikametgahının yurt dışında bulunması çalışma bildirimlerinin yurtdışından yapılması ücretinin yurt dışından ödenmesi ve dahi vermiş olduğu hizmetlerden yurtdışından yararlanılması sebebiyle sgk ve vergi yönünden bir bildirme tabi bulunmadığını göstermektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.