Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.09.2022 09:36 (Üye) Soru : Değerli Meslektaşım. Bir kaç sorum olacak. 1- Otel müşterimiz var. Bu otel müşterimizin bir de komşusu var. Her ay kredi kartı satış verisi eksik çıkıyormuş ve eksik ne kadarsa aradaki - bizim otel mükellefimize KONAKLAMA BEDELİ diye fatura ediyor. Aklınca kendisini kurtarıyor ama ( kendisi de otel işletmesi ) bizim mükellefe de kdv yüzde 8 i içinde konaklama bedeli olarak şirkete yüklü faturalar kesiyor. Bunun mümkün olmayacağını - otelin otele konaklama faturası kesemeyeceğini kendisine defaatle belirttim. Belirtmeme rağmen Yapanlar var diyor. Anlamıyor. otelin otele konaklama faturası kesmesi vuk anlamında yasal mıdır. Böyle bir uygulama söz konusu mudur. Kayıtlara nasıl alacağım. Hangi hesap kodunu kullanacağım . 2- AİR BNB Uygulaması ile otele gelen müşterilere konaklama sonrası kesilecek olan faturada kdv oranı 8 mi olmalı - 18 mi olmalı. 3- Bu otel müşterisi bir tane 180 bin liraya Motor almış Kdv si yüzde 18. Bu motor binek araç statüsünde mi olacak. Faaliyeti otel - motoru personeline almış. Kdv yi düşebilir miyiz. Yoksa Direk maliyete mi atılmalı. Kolay Gelsin. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : 1-Fiilen verilmeyen hizmet için fatura düzenlenmez. Hukuka uygun olmayan bu işlem kayda alınmaz.Anlamayan müşteriniz ile çalışmanızı gözden geçirmenizi öneririz. Bu durumuda Maliyeye bildirmeniz gerekir. 2-Otel hizmeti için % 8 KDV uygulanır. 3-Moto siklet binek araç değildir. Ticari kazacın elde edilmesi için satın alınan morsiklet için ödenen KDV indirilir. Motor içinde amortisman ayrılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.