Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.09.2022 09:44 (Üye) Soru : Merhaba, üretim ve ihracat işi ile iştigal eden Ltd.Şti. bir müşterim var.Yatırım amaçlı 10 tane devremülk satın aldı.Bu devremülklerin 5 tanesi henüz tamamlanmadığı için satış vaadi sözleşmesi ile aldı.Tamamlanınca devremülkü yapan firma kendilerine fatura kesicek.Ancak 5 tanesini 2.El vergi mükellefi olmayan şehıstan teslim alındı.Bunun için gider pusulası düzenlemesi gerekir mi? kdv ve stopaj uygulanır mı? İkinci sorum ise devremükler 252 Binalar hesabında mı takip edilir yoksa 260 Haklar hesabında mı? Teşekkürler

Cevap : 2.El vergi mükellefi olmayan şahıstan alıan G.menkul için Gider pusulası düzenlenir .KDV ve GV stopaj hesqaplanmaz.Devremükler 252 Binalar hesabında takip edilir.Devre mülk de olsa Tapu ya kayıtlıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.