Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.09.2022 13:00 (Üye) Soru : Üstadım Merhaba , Mühendislik işleri yapan bir şirketimiz var. Şirket Özbekistan'da bir trafo yenileme ve devreye alma işi almıştır. Şirketimizin Özbekistanda veya herhangi bir ülkede şubesi bulunmamaktadır. Şirketimiz Özbekistan'daki için DUBAİ merkezli bir firmadan servis ve danışmanlık kontrol hizmeti almıştır ve bu hizmet için şirktimize fatura kesmiştir. Şirketimize kesilen hizmet faturasına istinaden KDV ve Kurumlar vergisi yönünden herhangi bir sorumluluğumuz varmıdır ? Bir sorum daha olacak . Şirketimiz Özbekistandaki bu iş için Özbekistana mal ihrcatı yapmıştır ve bununla işle ilgilide mühendislik hizmeti vermiştir. Verilen mühendislik hizmetini , hizmet ihracatı kapsamında değerlendirip Yurt Dışı Hizmet İhracatı Kazanç İstisnasından yararlanabilirmiyiz ? Teşekkürler Saygılarımla

Cevap : Müşterinizin yurtdışından aldığı hizmeti yine yurt dışında satması halinde KDV ve GV stopajı olmaz. Yurt dışında verilen mühendislik hizmeti için KDV hesaplanmaz. Hizmet ihracı istisnası uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.