Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.09.2022 13:39 (Üye) Soru : Meslek mensubuyum. 2 ortak olarak İstanbul'da AŞ kurmak istiyoruz. Diğer ortağım yönetici ortak, ben ise sermaye ortağı olacağım. Şahsi olarak AŞ ortaklığımın yanında SMMM makbuzu kesmeye devam edebilir miyim? Kurulacak olan AŞ SMMM hizmetleri verecektir. Diğer sorum ise; Bu AŞ'nin İzmir'e de bir şubesini açmak istiyoruz bunun için oda nezdinde yapılması gereken işlemler nelerdir.

Cevap : Ortaklıkda sermaye ortağı diye bir kavram olmaz. A.Ş.de veya Li,mited şirketlerde Tüm ortaklar sermaye ortağıdır. Anonim Şirketlerde sorumluluklar Yönetim kurulu üyelerinindir.Yeni Kurulacak mesleki şirket dışın ; ortak olan meslek mensupları tek tek GV mükelelfi olarak da faaliyetde bulunabilirler. Şirket başak ilde şube açması halinde şubede ortak veya ortakların bulunması gerekekir.Odadaki bürokratik işlemler konusunda bilgi sahibi değiliz.Odanın idare müdürlüğünden telefon ile bilgi alabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.