Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.09.2022 14:18 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışmanım, Part time ayda 15 gün çalışan işçi işten ayrılıyor ve 1 yılı doldurduğu için yıllık izin hakkı kazanıyor yıllık iznini kullanmadığı için para olarak alacak, fakat yıllık izin parasını 14 gün üzerinden mi alır çalıştığı güne oranladığımızda 14/2= 7 gün üzerinden mi alır? Yardımınızı talep ediyorum. Teşekkürler.

Cevap : Yıllık izni hafta içinde çalışma günlerine denk gelen günler üzerinden hesaplanarak kullanması gerekmektedir. Yönetmelikte; Kısmi süreli ya da çağrı üzerine iş sözleşmesiyle çalışanlar iş sözleşmeleri devam ettiği sürece her yıl için hak ettikleri izinlerini, bir sonraki yıl izin süresi içerisine isabet eden kısmi süreli iş günlerinde çalışmayarak kullanırlar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.