Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.09.2022 10:12 (Üye) Soru : Merhaba Üstadlar; İnşaat Taahhüt işleri yapan Firmamızda Asıl yüklenici altındaki Yükleniciyiz.Sözleşmemiz 5.000.000 TL üzerinde ve Asıl yüklenicininde tabi bu bedelin üzerinde. Asıl yüklenicide bizde Vergi Mükellefiyiz. Hakediş faturalarımı 4/10 Kdv Tevkifatı uygulayarak kesiyorum.Bu Hakediş Gelirini elde etmek için birçok firmadan sözleşmeli yada sözleşmesiz Tevkifata tabi hizmetler alıyorum. Faturalarımı Tevkifatlı istediğimde firmalar bizim aramızdaki sözleşme bedeli sınırın altında diyerek tevkifat uygulamak istemiyorlar.Tevkifatlı almam gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca görüş aldığım birçok üstad oldu ve gerçekten bu konuda herbiri farklı görüş bildiriyor ve farklı işlem yapıyorlar. 189 nolu hattı arayıp sorduğumda Üst yüklenicideki Asıl sözleşmenin kriter olarak dikkate alınabileceğini Alımlarımın Tevkifatlı olacağını söylüyor. Özelge aradım uygun bir özelge bulamadım sanırım yok. Özelge talep ettim , uzun süre oldu çıkmadı. İade faturası keserek düzeltmem gereken yüklü miktarda Tevkifata tabi olması gereken bir fatura var ve karşı taraf bu durumu kabul etmiyor. Hangi sözleşmenin dikkate alınacağı konusunda açıklamalı bir cevap verirseniz memnun olurum.

Cevap : Sorunuzda bahsettiğiniz işlemler için KDV tevkifatı yapılacaktır. Bunun sözleşme ile ilgisi yok. Tevkifat da baz alınacak kriter tutardır. Not :Sorunuzun altına isim soy isim yazmayınız. Buradaki yorumlar web sayfamızda yayımlanmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.