Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.10.2022 12:24 (Üye) Soru : iyi günler, %57 engelli raporum ile sgk emeklilik başvurusu yaptım. İlgili sgk müdürlüğü, emekli maaşı alabilmem için büromun kapatılması gerektiğini ve ruhsat iptali ile ancak aylık bağlanacağını söyledi. Engelli emekli olabilmek için büro kapatılması şart mıdır ? Memur, mevcut durumu kabul etmediği için Ankara SGK ya dilekçe yazıp gönderdim. Konu hakkında bilgi rica ediyorum. Teşekkürler

Cevap : engelli emekli olanlar tekrar çalışabilir mi cevabını vermek gerekirsek; 2008 Ekim ayı ve öncesi sigorta girişi olan kişiler (SGDP primi) işverenin ödemesi kaydı ile tekrar çalışabilir. 2008 Ekim ayı sonrası sigorta girişi olan engelli emekli olan kişiler SGK kayıtlı bir işte çalışamaz. Malulen emekli kişiler SGK kayıtlı bir işte çalışamaz. Çalışırlarsa maaşları kesilir der işyeri ya da buro kapanışı şartı bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.