Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.10.2022 15:21 (Üye) Soru : Merhaba yakında yeminli mali müşavir belgemi alacağım,eşim mali müşavir kendi osfisi var eşimin mali müşavirliğini yaptığı şirketler de yeminli mali müşavir olarak görev alabilirmiyim.

Cevap : Eşinizin muhasebesini yaptığı mükelleflerin tam tasdikini yapamazsınız. Disipliğin yönetmeliğinin 6/c maddesi aşağıdadır. Kınama Cezası Madde 6 — Kınama cezası, aşağıdaki durumlarda uygulanır: c) Yeminli mali müşavirlerce, kendisinin, eşinin (boşanmış dahi olsa) usul ve füruundan birinin ve üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve sıhri hısımlarının veya bunların ortak veya yönetiminde oldukları firmaların işlerine bakılması veyahut bu yakınlıktaki akrabalarından olan (Mülga ibare:RG-04/08/2015-29435) (…) Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin baktığı işlerin, tasdik edilmesi,
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.