Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.10.2022 10:11 (Üye) Soru : Şirketimiz insaat taseron firmadır. Yaptığımız is ise inşaatın kaba insaat diye adlandirilan kısmını yapmaktadır. Sozlesme bedeli m2 üzeri anlaşılmış ve yaklaşık 9 milyon tl gibi is bedeli vardır. Simdi ilk hakedisimizi almak icin fatura duzenleyecegiz düzenlenecek bu faturada tevkifat uygulayacak miyiz? Uygulayacak isek sebebi sözleşme bedelinin 5 milyonu aşacağı icin midir?

Cevap : BELİRLENMİŞ ALICILAR ve TÜM KDV MÜKELLEFLERİNE karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır. Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.5 Milyonun altındaki faturada tevkifat uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.