Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.10.2022 12:25 (Üye) Soru : Merhabalar .1.Soru:Vergi mükellefine Dış Cephe boyama ve tadilat işeri yapmaktadır fatura keseceğiz.Keseceğimiz faturada malzeme hariç işçilik kesilecek .Yada malzemeli işçilik keseceğiz.Bu keseceğimiz işçilik gelirine kdv tevkifatı uygulayacağız mı. Bu konu ile ilgili tüm mevzuatları okudum sizin soru cevaplarınızı okudum. Ama hepsi mevzuatlarda geçen paragraflar.Bunlardan daha açıklayıcı bir bilgi alabilir miyim. SORU 2:Frmanın sabit kıymetlerinde 2017 yılında alınan binek otomobil bulunmakta. Bu taşıta hiç amortisman ayırılmamıştır. Ve Faydalı ömrü bitmiştir. Bu aracın satışı yapılacaktır. Malum enflasyon şartlarında dolayı ciddi bir fark var alış ile satış arasında. Geçici 32. madde ile yeniden değerleme yapabilir miyiz. Yapabilirsiniz ya da yapamazsınız cevaplarına ne açıklayıcı cevaplar verirseniz çok sevinirim. Bu konu ile ilgili tüm mevzuatları okudum ama çok kafa karışıklığı var.

Cevap : 1-İşçilik için KDV tevkifatı yapılmaz. İş gücü hizmetinde KDV tevkifatı, Bordroda kayıtlı işçinin sözleşme ile bir başka mükellefde hizmet vermesidir. Bu himet için iş gücü kiralaması faturasında KDV tevkfatı yapılır. Bahsettiğiniz iş için KDV tevkifatı yapılmaz. 2-VUK Geçici 32. maddeye göre taşıt için Yeniden değerleme yapılabilir. Yapılan değerlemede ki fark için % 2 vergi ödenir. VUK 537 sayılı genel tebliğinde konu örnekler ile açıklanmıştır. İlgili tebliği inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.