Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.10.2022 11:31 (Üye) Soru : Merhabalar Üstadım. A şahıs firması bilanço esasında defter tutuyoruz vergi mükellefi olmayan B şahıs kişisi ile adi ortaklık kuruyor.ve A-B adi ortaklığı olarak faaliyet devam edecek. Soru - 1 : A-B ortaklığı işletme hesabına göre 2.sınıf defter tutabilir mi . ( A Şahıs firması Bilanço esasına göre defter tuttuğu için etkenmidir ) Soru 2 : Faaliyet AB Adi ortaklığı şeklinde devam edeceğinden A şahıs firmasında bulunan emtia ve demirbaşları AB adi ortaklığına fatura keserek aktarmak istiyorum. burada bir olumsuzluk olurmu. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.kolay gelsin

Cevap : 1-Adi ortaklık DBS den işletme defteri tutabilir. 2-Fatura düzenlenmesinde neden olumsuzluk olsun ?Elbette fatura düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.