Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.10.2022 14:16 (Üye) Soru : merhaba üstad, Şirket olarak personelimizin şahsi aracı için kiralama sözleşmesi yaptık. Personel işe gidip gelme vergi dairesi vs.işlerde kullanacaktır. Nakit ödeme yapılmayacak. Sadece aracın yakıt, bakım ve sigorta masraflarını şirketimiz karşılayacaktır. gider faturaları direk şirkete düzenlenecek, satıcıya ödemeyi şirket yapacak. 1- Bu süreç VUK göre uygun mu? 2- Faturanın kdv indirim ve matrahı gider yazabilirmiyiz. 3- Başka yapmamız /dikkat edeceğimiz işlem var mı? tşk.ler

Cevap : Taşıt sahibine kira bedeli ödenmiyor ise ; Taşıt sahibi emsal bedel den yıllık GMSİ beyananmesi vermesi gerekir. Bahsettiğiniz harcamalar gider olarak kayıtlara alınır.KDV indirilir.(Gider kısıtlaması yapılarak % 70, % 30 kuralı)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.