Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.10.2022 09:37 (Üye) Soru : MÜKELLEFİM BAĞKURLU BAYANDIR.DOĞUM YAPACAK.DOKTOR RAPOR VERDİĞİNDE SSK LILAR GİBİ DOĞUM PARASI ALABİLECEKMİDİR?

Cevap : Şirket ortağı dışındaki 4b bağkurlu olanlar doğum parası alabilirler. Bağkur’a mensup olan annelerin doğum parası başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi için istenen koşullar aşağıdaki gibidir: Bağkur prim borcunun olmaması şartı aranmaktadır. Doğum gerçekleşmeden önceki 120 gün süresince sigorta primlerinin eksiksiz bir şekilde yatırılmış olması gerekmektedir. Geçmişe yönelik prim borcunun olmaması gerekmesinin yanı sıra SGK’ya başvuru yapılması istenmektedir. Analık doğum parasının alınabilmesi için annenin hamileliğinin 32’nci haftasına kadar sağlık raporu alması gerekmektedir ve bu rapor ile aslında doğum parası adı altında rapor parası alınmaktadır. Tekil hamileliklerde doğum önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta üzerinden doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Çoğul hamileliklerde bu süre 18 haftaya çıkmaktadır. Doğum parasının alınmaya başlandığı tarih aralığında anne adayının başka herhangi bir işte çalışmıyor olması şartı aranmaktadır. Doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün sigorta priminin ödenmiş olması istenmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.