Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.10.2022 09:44 (Üye) Soru : Merhaba. 04.10.2022 tarihinde İzmir Balçova Çerçi Mimarlık bünyesinde ön muhasebeci olarak işe girdim. İşe girişim 5 Ekim tarihinde yapıldı. Aynı gün sağlık ocağındaki muayenem sonucunda Covid testi olmak üzere işyerinin beni kendi imkanlarımla göndermesiyle 3 saat hasta halimle testimi yaptırdım ve döndüm. Akşam sularında Bakanlık'tan arandım, pozitif (+) olduğum söylendi. İşyeri sahibi "evde olduğumu söylememi" salık verdi ancak ben çalıştığımı ve rapor istediğimi söyledim (kızım ve eşim de evde hasta idi). 16.15 sularında 1 hafta istirahat için eve gönderdiler. Ertesi sabah yani dün itibarıyla benim pozisyonum için iş ilanlarını yeniden aktive ettiklerini gördüm ve dün arayıp çalıştığım sürenin ücretini nasıl ileteceklerini sordum. Patron gelince döneriz dendi ancak ne dönüldü ne aramaya cevap verildi. Bugün bir bilgilendirme maili yazdım ona da dönmediler. Odanızın bir üyesi olarak haklarımın teslim edilmesi adına desteğinizi bekliyorum.

Cevap : Konuya sosyal güvenlik açısından bakacak olursak; deneme süreli iş sözleşmesi var ise işverenin deneme süresince tazminatsiz sözleşmeyi feshetme hakkı bulunmaktadır. Deneme süreli iş sözleşmesi yok ise iki haftalık ihbar tazminatınız bulunmaktadır. Mesleki açıdan destek için sorunuzu meslek mevzuatı birimimize iletiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.