Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.10.2022 09:37 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışman. İsveren 12.08.2022 tarihinde iş kazasi geçirdi. İş görememezlik raporu 26.09.2022 tarihinde sona erdi. 26.09.2022 tarihinde e-devletten işgoremezlik raporu çalışmazlık beyanı işlemlerinden raporu beyan ettik. Sorum sgk a iş kazası bildirimi yapmak gerekiyormuydu? Biz yapmadik cezasi varmi is goremezlik odenegi alabilirmi.

Cevap : Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalıların iş kazası hallerinin bildirimi kendileri tarafından yapılmalıdır. (4/b) sigortalıları iş kazasını; Kurumumuza ----------> Bir ayı geçmemek şartıyla rahatsızlığının bildirim yapmaya engel olmadığı günden sonraki üç işgünü içinde bildirmeleri gerekmektedir. İş kazası bildirimleri; > e-sigorta uygulaması ile (uygulama için tıklayınız: http://uyg.sgk.gov.tr/IsvBildirimFormu/welcome.do) veya > “İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirgesi” ile doğrudan ya da posta yoluyla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü / Sosyal Güvenlik Merkezine gönderilerek yapılabilir. Belirtilen form, http://eski.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/form_ve_dilekceler/formlar adresinden “SGK-032-İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirim Formu” linki tıklanarak excel formatında bilgisayara indirilebilir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.