Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.10.2022 15:07 (Üye) Soru : Merhaba. 04.10.2022 tarihinde İzmir Balçova Çerçi Mimarlık bünyesinde ön muhasebeci olarak işe girdim. İşe girişim 5 Ekim tarihinde yapıldı. Aynı gün sağlık ocağındaki muayenem sonucunda Covid testi olmak üzere işyerinin beni kendi imkanlarımla göndermesiyle 3 saat hasta halimle testimi yaptırdım ve döndüm. Akşam sularında Bakanlık'tan arandım, pozitif (+) olduğum söylendi. İşyeri sahibi "evde olduğumu söylememi" salık verdi ancak ben çalıştığımı ve rapor istediğimi söyledim (kızım ve eşim de evde hasta idi). 16.15 sularında 1 hafta istirahat için eve gönderdiler. Ertesi sabah benim pozisyonum için iş ilanlarını yeniden aktive ettiklerini gördüm ve telefonla arayıp çalıştığım sürenin ücretini nasıl ileteceklerini sordum. Patron gelince döneriz dendi ancak ne dönüldü ne aramaya cevap verildi. 6 Ekim'de bir bilgilendirme maili yazdım ona da dönmediler. Karşılıklı bir sözleşme de imzalanmadığı için (uzun vadeli çalışmak üzere prensipte anlaşmıştık) haklarımın ne olacağı hususunda sizlerden bilgi almam Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanınızca tavsiye edildi. Yardımlarınızı bekliyorum.

Cevap : Bu konuda odanın Vergi mükellefine karşın yaptırım yetkisi yok. Olamazda. Konu özel hukuk alanında değerlendirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.