Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.10.2022 12:27 (Üye) Soru : Merhaba, dövize endeksli çalıştığımız bir firma var. Biz malı alan tarafız. Önce ön ödememizi yaptık sonrasında 3 adet tl olarak dövize endeksli fatura düzenlendi. Fakat firma, 05.02.2021 tarihli 5.3.Kur Farkları kısmından; hesaplanan kdv nin matraha dahil olacağını soyluyor. buna sebep olarak da verdiniz çek zaten matrah+kdv olarak faturayı baz alıp öyle kdv hesaplıyoruz diyor. Biz ödemeyi peşin yaptık. Kur farkını hesaplarken de fatura tutarlarını dikkate alarak hesaplıyoruz. Ortaya çıkan kur farkına da + KDV olarak fatura düzenlemek istiyoruz. KDV durumu nasıl olmalı bilgi rica ediyorum.

Cevap : Bahsettiğiniz işlem için özel bir durum yok. Alıcı ve satıcının anlaşmasına göre işlem yapılır. Anlaşma KDV dahil veya + kdv diye yapılabilir .Ancak uygulama da Kur farkı + KDV şeklinde hesaplama yapılmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.