Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.10.2022 16:49 (Üye) Soru : Üstadım mükellefim ikinci el ticareti yapan bir firadan 136.000TL ye ikinci el ticari araç almış. Düzenlenen faturada araç bedelinin 135.000TL si 812 kodu ile özel matrahta gösterilip KDV dışı bırakılmış ve sadece 1.000,00TL ye kdv uygulanmıştır. Şahıs işletmesi olarak almış olduğumuz bu ticari aracı ilerleyen dönemde satmak istersek bizde bu şekilde araç bedelini 812 özel matrahta gösterip sadece aradaki farka mı kdv uygulayacağız ? Yoksa satış anındaki satış matrahının tamamına %18 mi uygulayacağız?

Cevap : Taşıtın satışında düzenleyeceğiniz Faturada satış bedelinin tamamı üzerinden % 18 KDV hesaplanır. Özel matrah uygulaması sadece vergi mükellefi olmayanlardan alınan taşıtlar içindir. Siz vergi mükelelfi olan firmadan taşıtı aldınız.Satışda d a tamamı üzerinden KDV hesaplayacaksınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.