Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.10.2022 09:54 (Üye) Soru : Değerli Meslektaşım. Değerli üstadım. limited şirketi bir müşterimiz şahsi aracını şirkete kiralayacaktır. kdv 2 ve stopaj boyutunu biliyorum. araç mükellefin şahsına ait. şirketine değil. şahsına ait olan aracı şirkete kiralayacak. Binek ve ticari araçta kasko bedelinin yıllık yüzde kaçı emsal bedelden aşağı olamaz. ARACIN DEĞERİ 1 MİLYON. Bu aracı gidip 2000 tl ye kiralama yapabilir mi. emsal bedel olarak oranı nedir. Ayrıca rakam 2022 yılı ne kadar olursa gmsi olarak gelir vergisi doğar. tşk

Cevap : Belirlenmiş bir emsal bedel olmaz. Emsal bedel; aynı marka ve modeldeki taşıtın piyasadaki aylık kira bedelini araştırınız. (Rente car firmalarından bilgi alınabilir) Tesapit ettiğiniz tutardan aşağı kiralam olmaz. Aylık 2.000 TL kira günün koşullarına hiçde uygun ve gerçekci bir rakam olmaz. İleride vergi incelemesinde kiraya veren kişi sıkıntı yaşar. 2022 yılı için Stopaj yolu ile vergilendirilen GMSİ beytan sınırı 70.000 TL dir. (GVK 103. maddedeki ikinci dilim)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.