Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.10.2022 11:15 (Üye) Soru : Merhaba, 1994 yılında vergi kaydı açılan ve bir kaç sene faaliyette bulunan bir şahsın Bağkur başlandıcı yapılmamış. Vergi dairesinden bir yazı alabilirsek geriye dönük Bağkur kaydı açılabilirmi yani 1994 yılına Bağkur girişi yapılabilir mi? İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Bu konuda esnaf odası kaydı vergi dairesi kaydı birlikte aranmaktadır. Yrıca yapılan son yapılandırma ve ihya yasası ile Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarım BAĞ-KUR’lularının 30 Nisan 2021 tarihinden önceki sürelere ilişkin prim borçlarını ekim ayı sonuna kadar ödememeleri veya yapılandırmamaları halinde prim borcu olan dönemlere ait sigorta süreleri dondurulacak. Sigortalılık süresinin dondurulması için herhangi bir başvuru yapmalarına gerek olmayacak. Borcun ödenmemesi veya yapılandırma başvurusu yapılmaması halinde SGK re’sen prim borcunu silip sigortalılık süresini dondurdu ve Bunlardan halen BAĞ-KUR kapsamında faaliyetine devam edenlerin 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren sigortalılık süresi devam ettirildi.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.