Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.10.2022 12:40 (Üye) Soru : mrb E-Deftere tabi , 2 ortaklı, yurt icinden mal alım satımı yapan , LTD.ŞTİ. bir şirket var. içinde bulundugumuz ekonomik krizden kaynaklı olarak, şirketini babasının sahip oldugu, boş durumdaki bir dükkana taşıyacak. bu dükkan için babası, şirket ortakları olan 2 çocugundan kira almayacak. fakat maliye dukkanı, bedelsiz veya aylık 1.000-tl , 2.000-tl gibi komik rakamlarla şirkete kiraya veremeyecegini söyledi. bunun hem babanın kira geliri beyanı icin hem de şirketin muhtasarı icin yasal olmadıgını söyledi. Rayiç bir bedelin oldugunu söyledi. 1 aylık kira bedelini , en düşük nasıl belirlemeliyiz? 2 - rayiç bedel dedigi rakamı nereden - nasıl ögrenebiliriz? tesekkurler

Cevap : Vergi Dairesinin görüşü doğrudur. Kira emsal bedelden düşük olamaz.Emsal bedel kiralanan yerdeki başka işyerlerinin kiraları baz alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.