Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.10.2022 09:56 (Üye) Soru : Bir mükellefim çalışanı uzun seneler çalışmaktadır( vasıfsız işçi olduğundan asgari ücretten çalışıyor.3.1.2023 tarihinde emeklilik şartlarını dolduğundan (ssk da hesaplatmış.) Bu tarihte emekli olacağını bildirmiş. Kıdem tazminatındaki uygulamalara göre bildiğiniz üzere kıdem tazminatı şöyle hesaplanıyor; (Çalışanın çalıştığı yıl X son aldığı bürün maaş) hal böyleyken sorumuz şudur, çıkış tarihindeki bürüt ücret haliyle (yeni yıldan 3 gün almasına rağmen) yeni ilan edilen Asgari ücretten olacaktır. Ancak bunun adil olmadığını söyleyen mükellefim böyle özel durumlarda alternatif kıdem tazminatı hesaplama yöntemi varmı demektedir. Bende soruyu size yönlendiriyorum. Cevabınızı beklerim.Saygılarımla

Cevap : Kıdem tazminatı hesabında esas alınacak ücret, işçinin son ücretidir. Başka bir anlatımla, iş sözleşmesinin feshedildiği anda geçerli olan ücrettir. İhbar öneli tanınmak suretiyle yapılan fesihte önelin bittiği tarihte fesih gerçekleştiğinden, önelin bittiği tarihteki ücret esas alınmaktadır. Mükellefiniz eğer zamlı asgari ücret ödemek istemiyor ise işçinin bu tarihten önce çıkışını yapması dışında bir yol görünmemektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.