Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.10.2022 11:38 (Üye) Soru : 29yaş alti Genc girişimci istisnasindan 2019 da yararlanmaya başlayan mukellefler 19 20 21 de 3yil 75000 e kadar gelir vergisi istinasindan yararlandilar.2022 yilinda yaş 29dan 35e uzamiş oldu. Bu mukellefler yararlanabilecek mi bu uzamadan ?

Cevap : iİstisnadan yararlanma 3 yıl ile sınırlıdır. Sonraki yıllarda yararlanamaz. Gelir Vergisi Kanunu’nun “Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnası” başlıklı mükerrer 20’inci maddesine göre ; Genç girişimci istisnası ile ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilere vergi avantajı sağlanmaktadır. İstisna tutarı, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri ticari, zirai ve serbest meslek kazançlarından elde ettikleri 75.000 Türk Lirası’na kadar olan kısımdır. İstisna üç vergilendirme dönemi için toplam 75 bin lira ile sınırlıdır. Sadece tam mükellefler yararlanabilecektir. Dar mükellef genç girişimciler bundan istifade edemeyecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.