Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.10.2022 17:23 (Üye) Soru : merhaba, kasım 1976 dogumlu bayanım. 1997 yılı kasım ayında özel bir şirkette, muhasebeci olarak 4-a sgk lısı olarak çalışmaya başladım. yaklaşık 11 yıl aralıksız çalıştım ve işten çıktım. işten cıktıktan 1 yıl sonra, 1 cocugum dünyaya geldi ve bir daha da hiç çalışmadım. şimdi EYT icin eksiklerimi tamamlamak istiyorum. 1 - cocugum icin dogum borclanması yapacagım. kaç yıllık yapma hakkım vardır ? 2 - bayanların dogum borçlanması dışında, erkeklerde askerlik borçlanması gibi, toplu veya taksitli para yatırarak eksik günlerimi tamamlayacağım bir yöntem var mıdır? 3 - eger var ise hem dogum borçlanmasını hem de diger türlü borçlanmayı SGK ya taksitlendirerek ödeyebilir miyim? teşekkürler?

Cevap : 1. bir çocuk için 2 yıl doğum borçlanması yapabilirsiniz. 2. Sigortalı olmaksızın doktora öğreniminde veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirilen normal doktora veya uzmanlık öğreniminde geçen süreler, ya da lyurtdışında geçirilen süreler de hizmet borçlanması alanına girmaketdir. 3. Borçlanmalar peşin odenmektedir. Yapılandırma vd düzenlemelerde ya da banka kredilendirmesi ile taksitlendirme yapılabilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.