Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.10.2022 12:06 (Üye) Soru : MERHABA KOLAY GELSİN ARAÇ SATIŞLARINDAKİ İLK 6 AY SATILAMAYACAĞI VEYA 6000 KM ŞARTI TİCARİ ARAÇLAR İÇİN DE GEÇERLİ Mİ VE SIFIR ARAÇLAR İÇİNMİ UYGULANIYOR SADECE BU ŞARTLAR. BİRDE GALERİ FİRMALARININ ARAÇ SATARKEN KULANACAKLARI GÜNCEK KDV ORANLARI HAKKINDA BİLİGİ VEREBİLİRMİSİNİZ KOLAY GELSİN.

Cevap : İKİNCİ EL KARA TAŞITI TİCARETİYLE İŞTİGAL EDENLER, OTOMOBİL VE ARAZİ TAŞITLARININ PAZARLANMASINI VEYA SATIŞINI İLK TESCİL TARİHİNDEN İTİBAREN 6 AY VE 6,000 KİLOMETRE GEÇMEDİKÇE 1 TEMMUZ 2023 TARİHİNDEN ÖNCE DOĞRUDAN VEYA DOLAYLI OLARAK YAPAMAYACAK. TİCARİ ARAÇLAR KAPSAM DIŞINDADIR. 5359 Sayılı C.Başkanı Karar ile yapılan değişiklik uyarınca, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerin, KDV mükellefi olmayanlardan KDV uygulanmaksızın satın aldıkları ve özel matrah uyguladıkları teslimlerde %18 oranında KDV hesaplanacaktır. a) Galericilerin, Sıfır araçlar ile araç kiralama firmalarından, sürücü kurslarından veya gerçek usulde vergilendirilen taksi işletmelerinden %18 oranında KDV uygulanarak satın aldığı binek otomobillerin satışları için düzenlenecek Faturada %18 oranında KDV hesaplanacaktır. b) Galericilerin, Gelir ve Kurumlar Vergisi Mükelleflerinden % 1 KDV ödeyerek satın almış oldukları İKİNCİ EL BİNEK OTOMOBİL satışları için düzenlenecek Faturada %1 oranında KDV hesaplanacaktır. Bu konuda daha önce yayımlanan Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 26) yürürlüktedir. Söz konusu tebliğe göre ; Kararın yürürlüğe girdiği 22/3/2019 tarihinden itibaren ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce; - %1 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde %1, - %18 KDV oranı uygulanarak satın alınan binek otomobillerinin tesliminde %18 KDV oranı uygulanacaktır. c)- Galerici ; Vergi mükellefi olmayan kişiden aldığı taşıtı kime satarsa satsın Özel matrah uygular. Özel matrah uygulanarak taşıtı alan galerici ise taşıtı kime satarsa satsın Özel matrah UYGULAYAMAZ. (Özel matrah bir kez uygulanır) Taşıtın satış bedelinin tamamı için KDV hesaplar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.