Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.10.2022 12:16 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Tek Ortaklı A.Ş. de münferiden yetkili, Şirket Genel Müdürünün özel aracını , şirket işlerinde kullanmak üzere kiralamak istiyoruz. Mevzuat ve vergi açısından yapılacak işlemleri bilgilerinizden rica ederiz. Teşekkürler.

Cevap : Şirketler istedikleri kişi ve kuruluşlardan işte kullanılmak üzere taşıt kiralayabilir. Vergi mükellefi olmayan gerçek kişi olan Taşıt sahibi ile Kira sözleşmesi yapılır.Kira ödemesinden % 20 GV stopajı yapılır. Kira nın net tutarı Banka aracılığı ile taşıt sahibine ödenir. Bankadan alınan e-dekont Gider pusulası yerine geçer.Kiralamaya ilişkin olarak kiracı tarafından %18 kdv hesaplanıp 2 nolu kdv beyannamesi ile sorumlu sıfatıyla beyan edilir. 1 sayılı KDV beyannamesinde indirim konusu yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.