Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.10.2022 13:12 (Üye) Soru : https://www.ismmmo.org.tr/dosya/3440/Mevzuat-Dosya/25072022-vuk-540-gn-tb.pdf Geçenlerde sormuştum bu mevzuat linkini atmıştınız. Anlamadığım .....yeni usül nasıl olacak yabancı yani müşteri parayı mükellefin hesaba mı yatıracak nasıl olacak onu anlayamadım , pasaport no yazılacak faturaya peki para işi nasıl olacak anlamadım ... benim mükellef parayı nakit alıp kendi hesabına kendisimi yatıracak. Teşekkür ederim.

Cevap : 23/07/2022 Tarihinden itibaren Türkiye de mal ve hizmet alım satımı yapan Yabancılar ve/veya Türkiye de ikameti olmayan Gerçek Kişiler den NAKİT DÖVİZ tahsilatı yapılabilecek. Bu kapsamda düzenlenecek faturalara söz konusu kişilerin pasaport numarasının yazılması ve nakit tahsil edilen tutarların, tevsik zorunluluğu kapsamında olanlar tarafından tahsilatı takip eden ilk iş günü sonuna kadar aracı finansal kurumlarca düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi gerekiyor. Yuakrıdaki benk size gönderiğimiz linkde mevcut dur. Bunun açıklaması ies; 7.000 TL kadar olan satışlar nakit döviz ile yapılır.Satıcı bu dövizi ertesi gün bankaya bozdurcak dekontu kayıtlkarıana belge olarak ekleyecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.