Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.10.2022 17:14 (Üye) Soru : Kolay gelsin 29 yaş altı genç girişimci hakkından yaralanan 01/10/2022 işe başlama şahıs işletmesi (vergi dairesinden yazı alındı sgk ya bildirildi) Aynı adreste (şahıs işletmeside devam edecek) tek ortaklı ltd kuruluşu yapacağız. bu kişinin hem gelir vergisi mükellefiyeti hemde ltd olarak mükellefiyeti devam edecek. genç girişimci istisnası ortadan kalkarmı yoksa devam edermi Vergi ve bağkur açından Saygılar

Cevap : Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması (Tebliğe göre mevcut işletmeye veya ortaklığa sonradan ortak olunması durumunda, diğer tüm şartları taşısalar dahi, ortakların hiçbiri bu istisnadan yararlanamaz. Bu ifade ortaklık kurulduğunda istisnadan yararlanan ve öteden beri ortak olanların istisna haklarını kaybedecekleri anlamına gelir).
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.