Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.10.2022 13:53 (Üye) Soru : Çikolata üretimi yapan işletmede çikolata satışları % 1 kdv ile yapılmaktadır. Fakat çikolataların satışında süslemeler yapılmaktadır. Bu süslemeler de çoğu zaman çikolatanın maliyetini aşan durumlar oluşmaktadır. Bu şartlarda süslemeyi de çikolatanın ambalaj maliyeti olarak düşünerek % 1 ile satışına devam mı edilmelidir? Yoksa süsleme işi ayrı bir hizmet faaliyeti olarak değerlendirilerek çikolatayı % 1 +süslemesini de % 18 olarak ücretlendirmek sureti ile mi fatura etmeliyiz? Değerli görüşlerinize beraber varsa bu konuda veya benzeri bir gelir idaresi görüşünü de referans vermenizi rica ederim.

Cevap : Çikolatanın dökme (ambalajsız) satılması veya çeşitli şekillerde ambalajlanarak satılması halinde de uygulanacak KDV oranı % 1 dir. Vergi Kanunları ile ilgili olarak GİB tarafından verilen özelgeler GİB nın web sayfasında yayımlanır. İlgili alandan sorgulama yapabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.