Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.10.2022 08:54 (Üye) Soru : merhaba sayın danışman. bir bina inşaat işinin alt taşeronluğunu yapmaktayız. malzemeli işçilik değil de, sadece kaba inşaatın işçiliğini üstlenmekteyiz. alt taşeron ssk dosyası açarak, işçi ücret giderlerini ve ssk primlerini üstlenmekteyiz. bizim asıl işverene düzenleyeceğimiz fatura da iş gücü temini 9/10 tevkifatlı mı fatura düzenlemeliyiz, yoksa Yapım işleri ile bu işlerle birlikte ifa edilen Mühendislik-Mimarlık ve Etüt Proje hizmetleri 4/10 tevkifat mı uygulamalıyız. Sadece inşaat yapım işi hizmeti verilip, etüd plan proje mühendislik mimarlık hizmeti vermemekteyiz. Teşekkürler

Cevap : İş gücü kiralaması Çalışanın sizin bordronuzda olması ve yapılacak iş gücü kiralaması sözleşmesi ile müşteriye hizmet vermesi halinde düzenlenecek iş gücü kiralama faturasında KDV tevkifatı yapılır. Aksi durumda kdv tevkifatı yapılmaz. Yapım işleri nedeni ile ise; "BELİRLENMİŞ ALICILAR ve TÜM KDV MÜKELLEFLERİNE karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır. Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.5 Milyonun altındaki faturada tevkifat uygulanmaz. "
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.