Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.10.2022 12:50 (Üye) Soru : Merhabalar; Ticari kazanca ilişkin verilen kdv ve muhtasar beyannamesi damga vergileri tahakkuk edildiği ilgili yılda ,ödenmediği halde gider yazılabilir mi .2022 yılına ait bu damga vergilerinin 2023 yılında ödeneceğini varsayarak Muhasebe kaydını ; 770 damga vergileri hesabına gider yazıp karşılığında henüz ödenmediği için 360 ödenecek beyanname damga vergilerine atılıp 2023 yılında da ödendiği zaman devreden 360 hesabındaki bakiyeden düşülebilir mi ? Yoksa 2023 yılında ödenen 2022 beyanname damga vergisi ödendiği tarihte mi giderleştirilmelidir.? Dönüşünüzü rica ederim.

Cevap : Ticari kazanca ilişkin verilen kdv ve muhtasar beyannamesi damga vergileri tahakkuk edildiği ilgili yılda ,ödenmediği halde gider yazılabilir .Gider yazılamayacak olan sadece ödenmeyen SGK primleridir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.