Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.11.2022 11:35 (Üye) Soru : merhaba kolay gelsin e arşiv faturadan kesilen faturaların mali müşavir ofisinden mükellefin telefonu yazılarak gelen mesaj istenerek mali müşavire ait bilgisayardan onaylanmasında herhangı bir sakınca varmıdır. biz mükellefi arayıp kendi telefonundan onaylatıyoruz tüm faturalarını fakat bu şekilde çok zaman kaybı oluyor. çoğu meslektaş kendi ofisinden kendı telefon numarasını yazıp onaylayıp mükellefe faturayı gönderiyor. biz bunun mukellefe ait bir telefon yada pc den olması gerektiğini biliyorduk. bu konu ile ilgili mevzuat nedir. 189 da telefonu değiştirin onaylayın diyor ceza yok dıyor. Birde odamıza sormak istedik. kolay gelsin

Cevap : Bize göre böyle bir işlem olmaz. Müşterinin telefonu ile onay verilir. 189 daki bilgiler sözel olup bağlayıcılığı olmaz. O günkü nöbetçi memurun düşüncesidir. Konu ile ilgili GİB den özelge alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.