Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.11.2022 11:55 (Üye) Soru : Merhabalar, Limited şirkette sigortalı olarak çalışan kişi, şirkete ortak olduğu durumda sigortalılığı devam edecek şekilde bordroda gösteriliyor. Bu kişiye maaş dışında, ortaklık durumundan ötürü huzur hakkı ödemesi de yapılacak. Bu durumda şirkette sigortalı olan ortağa verilecek huzur hakkı tutarını, bordroda yönetim kadrosunda ayrı olarak belirtilerek muhtasara dahil edebilir miyiz? Bu tutarı sigorta primine dahil etmeyip, sadece gelir vergisi yönünden beyan edebilir miyiz?

Cevap : EYLÜL 1999 ÖNCESİ SİGORTALI OLUNAN ŞİRKETE ORTAK OLUNMASI HALİNDE 4A SİGORTALILIĞININKESİNTİSİZ DEVAMI SÖZ KONUSUDUR. AKSİ HALDE SONRAKİ TARİHLERDE ORTAK OLUNAN ŞİRKETTE KİŞİNİN 4A SİGORTALI OLARAK BİLDİRİLMESİ SÖZKONUSU DEĞİLDİR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.