Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.11.2022 11:04 (Üye) Soru : Benim stajım yaklaşık olarak 1,5 yıl sonra bitecek ve SMMM ruhsatımı alacağım. Şu an bir YMM ve Bağımsız Denetim firmasında muhasebeci olarak görev yapmaktayım ve görevime burada devam etmek istemekteyim. SMMM ruhsatımı aldığım vakit hiçbir şekilde ruhsatımı kullanmayıp şu an çalıştığım yerde muhasebeci sıfatıyla çalışmaya devam ederken, babamın şirketinde ortak olabilir miyim? Ticari faaliyette bulunmayıp yalnızca ortak olarak hisse alabilir miyim? Bilgilendirmenizi rica eder, saygılarımı sunarım.

Cevap : Mesleği serbest olarak (büro faaliyeti olarak ) sürdürmediğiniz sürece Ticari şirkete ortak olabilirsiniz .3568 Sayılı kanunda tanımlanan Ticaret yasağı ; Serbest çalışan meslek mensupları içindir. Bağımlı çalışan meslek mensupları için ticaret yasağı yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.