Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.11.2022 09:04 (Üye) Soru : Sayın Üstadlar,Türkiyede bir şahıs şirketi kuracağım. Faaliyetimde yurt dışında bulunan emlak danışman firmasına Türkiyeden müşteri bulup Amerikada emlak almasını sağlamam olacak.Bende bu hizmetim karşılığında Amerikadaki emlak danışmanlığından döviz olarak komisyon ücreti alacağım. Bu ücret karşılığında Amerikaya Hizmet faturası keseceğim.Bu Hizmetler İhracat kapsamına girer mi. Yurt içinde yapmış olduğum masrafların KDV sini iade alabilirmiyim.Bu konu ile ilgili vergisel açıdan başka birşey bilmem gerekiyormu.Yardımcı olursanız sevinirim.Saygılarımla,

Cevap : Hizmet verilen yer ve hizmetten yararlanma Türkiyede olduğu için Hizmet ihracı istisnası uygulanmaz. % 18 KDV tahsil edilir. İade hakkı doğan işlem olmadığı için KDV iadeside söz konusu olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.