Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.11.2022 15:29 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Bir şahıs işletmesi başka bir ilden fabrikadan un almaktadır. Fabrika unu kendisine fabrikada teslim etmekte ve bu işletme mali orada anlaştığı bir nakliyeciye taşımaktadır. Buradaki irsaliye düzeni ne şekilde olmalıdır 1- Fabrika malı fabrikadan teslim ettiğinden sevk irsaliyesi düzenlemeli mi, 2- Alıcı işletme mali nakliyeciye taşıttığından nakliyecenin taşıma irsaliyesi düzenlemesi yeterli midir 3- Alıcı işletme kendine sevk irsaliyesi mi düzenlemelidir. Bur irsaliyede bulunması gereken bilgilerde yine kendi adres bilgisi tarih saat gibi bilgilere ek olarak taşıyan aracın bilgisi vs başka hangi bilgiler bulunması zorunludur Teşekkürler

Cevap : 1-SATICI malı fabrikadan teslim ettiğinden sevk irsaliyesini ALICI KENDİSİNE DÜZENLER. 2-Nakliyeci TAŞIMA irsaliyesi düzenleyecektir. 3- SEVK İrsaliyesinde malın gideceği adres Düzenleme tarihi, sevk tarihi ve malın cinsi Vb. bilgiler yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.