Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.11.2022 13:35 (Üye) Soru : Sayın Danışman Üstad iyi günler. Bir Limited şirket mükellefimiz 6 kişi olan çalışanlarına ortalama 15.000 TL civarında net ücret ödemekteyken Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle bozulan işlerini sebep göstererek 01.09.2022 tarihinde çalışanlarının hepsinin maaşlarını Eylül/2022'den itibaren geçerli olacak şekilde asgari ücrete indirdiğini, bordro ve Sgk bildirimlerinin bu yeni ücretlere göre düzenlememiz gerektiğini yazılı olarak mail ile bildirdi. Buna göre Eylül bordro ve sgk hizmet listelerini tanzim edip şirkete gönderdik, şirket de çalışanların ödemesini bu rakamlar üzerinden ödedi (maaş ödemeleri banka üzerinden yapıyorlar) - maaş ödeme belgeleri ve banka ekstrelerini tarafımızla paylaştı (her ay bu şekilde yapıyordu zaten). 03.11.2022 tarihinde şirket çalışanlarının birinden ihtarname aldık, ihtarnameyi hem şirketine hem de mali müşavir olarak benim adımı ve adresimi yazarak iki tarafa da göndermişler; ihtarnamede özetle 2 konu var. Birincisi şirketten olan masraf vs alacaklarının ödenmesi, ikinci konu ise Eylül primlerinin 15.000 liralık maaşından beyan edilmesi. Konuyu şirketle görüştük, masraflar konusunda zaten hiç bilgimiz ve alakamız yok, sigorta primleri ve maaşı konusunda ise şirket ücretlerinin düşürüldüğünü, kriz geçene kadar bu şekilde uygulayacağını söylemektedir. Uzun tuttum ama konuyu tam ifade etmem gerekliydi.. Bu noktada sormak istediğimiz bu sigorta primlerinin, aylık brüt ücretlerin beyanı noktasındaki sorumluluğumuz nedir - nasıl bir yol izlemeliyiz konusunda değerli görüşlerinize ihtiyacımız var. Peşinen teşekkürler - iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Ücret hizmet sözleşmesi esaslı bir unsurdur. Tarafların yazılı anlaşması ile değişikliğe tabidir. İşveren ile aranızdaki mesleki sözleşme de sgk bildirmlerini yapmak bulunuyor ve işveren yazılı talimatı ile bu işlemi yaptı iseniz yasal bir sıkıntınız olmayacaktır. Ancak işveren özlük dosyası düzenlenmemsi yani hizmet sözleşmesinin yenilenmemesi sebebi ile ipc ye maruz kalacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.