Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.11.2022 10:46 (Üye) Soru : perakende satış yapan sahıs firması pastahane bir mükellefim var. Bu iş yeri büyük bir iş hanın karşısında ve çevresi genellikle yoğun iş yeri olan bir konumda dükkanı vardır. Aldığı mallara genellikle %1 KDV ödüyor. Şatışlarınıda %95 oranında pastahanede ürünlerini paket yaptırıp alıp giden müşterilere yapıyor. (hiç bir şekilde iş yerinde yeme içme olmuyor ve kendilerine servis işlemi yapılmıyor.)Pastahanenin küçük bir mekanı var,aynı zamanda 2,3 tane masası ve bunların sandalyeleride mevcuttur.Ancak müşterilerinin ancak %5 e yakını otururarak pastane mamullerinden yiyiyor ve içiyor.Soru şu bu pastahane satışlarında % kaç kdv oranı uygulayacak.Saygılarımla

Cevap : Paket olarak satılanpastane ürünleri (yemek hariç) için uygulanacak KDV oranı % 1 dir.İş yerinde yenieln ürünler için KDV oranı %8 olacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.