Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.11.2022 10:56 (Üye) Soru : Sayın Yetkili; İşyerimizde çalışanlara yol masrafları için akbil dolumu yapmaları için ödeme yapıyoruz. Bu ücreti maaşları ile birlikte banka hesaplarına yatırıyoruz. Kendileri akbillerine yükleme yapıp dolum fişlerini bize ulaştırıyorlar. Bu ücreti prime esas kazanca dahil etmeyip gider olarak gösteriyoruz. Bu yapılan ayni ödemeleri gider olarak gösterebilmemiz için herhangi bir sınır var mıdır? Ve bu yaptığımız ödemeleri muhtasar beyannamede ücretin altında gösterip vergilendirmesini yapmamız gerekir mi? İYİ ÇALIŞMALAR..

Cevap : Burada yol ücreti işçiye direkt nakit olarak değil, yol kartına yüklenerek veriliyor ya da işveren ulaşım araçlarında kullanabilmesi için çalışana yol bileti satın alıyor. Bu uygulamada işçi ulaşım kartını ya da biletini sadece ulaşımda işe gidip gelirken kullanabiliyor. İşverenin yaptığı ulaşım kartı, bileti veya bu amaçla kullanılan ödeme araçlarının temini, yeni düzenleme gereği belli bir tutara kadar gelir vergisinden istisna edildi. İşveren bu imkânı sağladığında, ödenen yol ücretinin iş günü bazında (2022 yılı için) günlük 25,5 TL’ye kadar olan kısmı gelir vergisine tabi olmayacak. Günlük 25,5 TL’yi aşan yardımlarda, aşan kısım üzerinden gelir vergisi hesaplanmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.