Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.11.2022 13:50 (Üye) Soru : Üstadım öncelikle kolaylıklar dilerim Soruları şunlar ,1- şahıs 2021 yılında kendı arsası üzerine ,ikamet amaçlı bina yaptırmak için mükellefiyet açtı.bina insaatı devam etmedir.inşaat devam ederken arsasının yarısını kardesıne satsa durum ne olur acaba?kardeş açısınıdan da mükellefiyet açmaya gerek va mıdır? 2- yada iş bittiğinde faturalandırma yapılırken yarısını kendısıne yarısını kardeşine kesse ticari faaliyete mi girer? 3-bir de kendıne ait ınsaatı yaptıktan sonra kardesıne satabılmek için yıne bir süre varmıdır?şimdiden teşekkürler

Cevap : 1-Arsa satışı yapacak olan kişinin mülkiyetinde 5 yıldan az kalması halinde satış ile alış arasındaki fark için değer artış kazancı hesaplanır. % yıldan fazala ise vergileme olmaz. Ortak olacak kişi içinde vergi mükellefiyeti açılacak. Ayrıca adi ortaklık mükelelfiyeti açılacak. 2-3-İnşaat bittikden sonra yapılan satış için mal sahibi olan kişi fatura düzenmler ticari kazaç elde eder.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.