Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.11.2022 16:17 (Üye) Soru : Ütad kolaylıklr diliyorum yardımlarınız için teşekürler. 31.07.2022 tarihinden sonra şirket geldi.Son mizanda 650.238.78 ticari mal stokta gözküyor.Yabancı bir şirket.Şirket yetkilileri ile irtibata geçtiğimde hiç bir malın ellerinde olmadıgını kalan malları yurt dışına ana firmaya getirdiklerini söylediler.Giden mal bedeli yaklaşık 70.000.- tl ve faturada düzenlenmemiş.Mallar hepsi ithalat yolu gelmiş.Mallar alman menşeili ve parfüm.İthal edilen malların bedeli ödenmemiş.Yurt dışı firması ana firmada kendileri.Bu şirketi tasfiye edecegiz.Bu durumda yapmam gereken nasıl bir yol izlemem gerekli.Yurdışı firmasından alacagına karşılık alacagımız yoktur belgesi alırsak borcu kapatabilirmiyim. Yardımlarınız çok teşekürler

Cevap : Tasfiye işlemlerinde fiilen olmayan ancak kaydi olarak var olan mallar için nasıl bir işlem yapılır bu konuda yorum olmaz. Firmanın muhasebe kayıtlarının düzgün tutulmadığının kanıtı olur. Yurtdışından alacağımız yok diye belge olmaz. Vazgeçilen alacaklar için VUK 324. maddeye göre işlem yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.