Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.11.2022 11:28 (Üye) Soru : Değerli üstadım merhaba,nasılsınız.Ustadim,yakin bir zamanda home ofis olarak tek ortakli limited şirket kurduk.Sirketin merkezi,ortağın kirada oturduğu evin bir bölümü.Ustadim sorum şu; ortak şirkete evin bir bölümünü bedelsiz kullanim için tahsis edebilirmi ve bunun için şirketle ortak arasında sözleşme yapılması gerekirmi.Yada evin tek odasinin kullanımı için makul bir kira fiyatı üzerinden kira kontrati yapilabilirmi.Saygilar sunarım.

Cevap : Evin tek odası kiraya verilmesi için AYRI KAPI da girilmesi gerekir.Kiralanan yer den kira bedeli alınmayacak ise mal sahibi söz konus konutun emsal kira bedelinde GMSİ beyananmesi vercektir. Stopaj kesilmediği için emsal kira bedelinin tamamı üzerinde iş yeri kira beyanı verilecektir. Beyan sınır ve istisna söz konusu olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.